Reklam

SON YAZILAR

26 Mart 2015 Perşembe

Yasujiro Ozu' nun Ilk Uzun Metrajli Filmi : Gakusei romance: Wakaki hi / Days of Youth/ Genclik Günleri 1929
                                     Yasujirō Ozu (小津 安二郎 Ozu Yasujirō , 12 Aralık 1903 – 12 Aralık 1963)


   

 Japon Sineması'nın atası sayılabilecek yönetmen Yasujiro Ozu 50'yi aşkın film yönetmiştir. Akira Kurosawa' nın da hocası olan Ozu' nun sineması iki döneme ayrılır. Birinci dönem gençlik yılları olan 1930'lerin öncesi ve savaş sonrası dönem olarak da 1930 ların sonrası. İlk döneminde daha çok komedi ağırlıklı filmler çeken Ozu, savaştan sonra sine-i millet diyerek daha ciddi konulara yönelmiş ve tabir-i caiz ise minimalist sinemanın dibine vurmuştur. Sinemasından Nuri Bilge Ceylan 'da dahil bir çok yönetmen etkilenmiştir ve yine bir çok yönetmen onu gelmiş geçmiş en iyi sinemacı diye nitelendirir. Akira Kurosawa'nın bir gözü Hollywood'a bakıyor olsa da Ozu bu yanılgıdan kendini ikinci döneminde sıyırmış ve sinemasını en minimal hale getirmeyi başarmıştır. Özellikle son filmlerinde görebileceğiniz bu '' Sinemada Sadeleştirme Hareketi ''filmlerini adeta bir görsel Haiku' ya çevirmiştir. Filmlerinde genellikle aynı konuyu aynı oyuncularla çeken Ozu bir dönemden sonra sadece Yastık Açısı ( Tatami Açısı - Japoncada Tatami yastık anlamına gelmektedir ve kamera yastık yüksekliğinde konumlandırılmaktadır. ) diye adlandırabileceğimiz kamera açısıyla çekmiştir. 

     Çektiği ilk 7 film ne yazık ki kayıptır. Size bugün izleteceğimiz Gakusei romance: Wakaki hi / Days of Youth/ Gençlik Günleri iki üniversite öğrencisi arasında geçen bir komedi filmi. Yönetmenin bulunan ilk filmi olması özelliğinin yanı sıra kendisinin ilk uzun metraji filmi olma özelliğini de korumaktadır. ( E haliyle kendisinin ilk filmi olduğu için ilk filmi özelliğini korumaya bundan sonra da devam edecektir diye umut ediyoruz neyse ) İyi seyirler dileriz.


Önemli Not: Türkçe altyazı özelliği için ( İngiliz iseniz tabi ingilizce için, Japon iseniz bir şey yapmanıza gerek yok ) videodaki çark simgesini tıklatıp Turkish seçeneğini işaretleyin. 

Film :


Gençlik Günleri/Days of Youth/ Wakaki hi/ 1929


Sessiz . Siyah&Beyaz. 103 Dakika

Shochiku Kamata Studio


Yönetmen 
Yasujiro Ozu

Senaryo
Fushimi Akira
Yasujiro Ozu

Kamera
Mohara Hideo
Atsuta Yuharu

Oyuncular
Yuji Ichiro (Watanabe Bin)
Saito Tatsuo (Yamamoto Shuichi)
Matsui Junko (Chieko)
Iida Choko (Chieko' nun Teyzesi)
Sakamoto Takeshi (Profesör)
Okuni Ichiro (Profesör Anayama)
Himori Shinichi (Hatamoto)
Ryu Chishu (Öğrenci)

Yasujiro Ozu' nun Ilk Uzun Metrajli  Filmi : Gakusei romance: Wakaki hi / Days of Youth/ Genclik Günleri 1929
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Üst