Reklam

SON YAZILAR

18 Mart 2015 Çarşamba

Mommy 2014   Sepetinde genç yaşına rağmen şimdiden yazıp yönettiği dört film bulunduran Kanadalı yönetmen Xavier Dolan'ın beşinci filmi Mommy 2014 Cannes Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülüyle taçlandırılmış. Gösterimin sonunda 10 dakika boyunca ayakta alkışlandığını göze alırsak “taçlandırılmış” kelimesi hafife alınmasın.


    Mommy anne ve şiddete eğilimli hiperaktif oğlunun hikayesi, film üç karakter üzerinden ilerliyor sanki diğer karakterler flu ve dışlanmış. Kendi içlerinde iyi kötü bir ahengi yakalayan anne ve oğulun hayatına tıkandıkları bir noktada muhtemel bir travma sonrası konuşma zorluğu çeken öğretmen komşuları Kyla eşlik etmeye başlıyor. Annesi Diane'e duyduğu büyük sevgi ve kontrol edemediği öfkesiyle ilk izlenimlerini edindiğim Steve film ilerledikçe iç cızlatan bir sempati duymama yol açtı. Üçlünün kendi sorunlarını birbirlerinin sorunlarıyla bir bakıma onarmaları umutsuz bir tablonun içinde bile neşe ve umudu hissetmenize yol açıyor. Özellikle Steve'in elleriyle filmin kadrajını açtığı sahne ve bu sahnenin vurguladığı ferahlık dikkatsiz gözlerden bile kaçmayacak bir detay. Diane'nin klasik fedakar anne imajından çok uzak bir imajla fedakar anne hissiyatını da vermiş olduğunu belirteyim. Üç karakterin birbirleriyle olan ilişkilerinin yoğunluğu filmi kalabalıklaştırmış ama yine de yavaş ilerleyen bir film, uyarmadı demeyin.

  Filmin ilk sahnelerinde Steve'in devletin ellerinde olması gerektiğini savunan bir yetkilinin “İnsanları sevmek onları kurtarmaya yetmez” repliğine karşılık belki tek başına yetmez ama sevgisiz yapılabilecek tüm profosyenel yardımlar da beyhude olacaktır demek istiyorum. 

Yazar : TrillianYapımı : 2014 - Fransa ,  Kanada
Tür : Dram
Süre: 140 Dak.
Yönetmen : Xavier Dolan
Oyuncular : Suzanne Clément ,  Antoine-Olivier Pilon ,  Anne Dorval ,  Patrick Huard ,  Alexandre Goyette
Senaryo : Xavier Dolan
Mommy 2014
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Üst