Reklam

SON YAZILAR

21 Mart 2015 Cumartesi

Hayvan İstismarı Yapılan 20 Film

     
 
 
 
    Hayvanların dünyasında ekonomik ya da kişisel çıkarlar yoktur ya da herhangi bir hayvan sosyal hayatı içinde şöhret olmaya ihtiyaç duymaz. Film sektöründe kendisine bir ödül hedefleyen hayvan olduğunu da sanmıyorum. Soruyorum “Ne uğruna ve ne hakla?'' Hayvanların film setlerinde kötü şartlara maruz kalmaması için American Humane Association (AHA) çekim sürecinde filmlerde monitor olarak yer almaktadır.

Lakin Aha film amacıyla kullanılan tüm hayvanları değil, sadece filmde yer alan hayvanların zarar görüp, görmediğine bakıyor. Yani filmde yer alan hayvanlarsa ancak çekim sırasında ölür veya yaralanırsa, hayvana zarar verilmiştir olarak kabul ediliyor.

Hayvanların yoğun olarak kullanıldığı filmlerin hayvanlarla ilgili çalışmalar yapan dernekleri ve kampanyaları maddi olarak desteklediği iddiası ve AHA'nın zarar görmüş hayvanlara rağmen bazı filmlere "Bu filmde hayvanlar zarar görmemiştir" kredisi vermesi kafalarda soru işaretlerine yol açıyor.

Ekolojik dengede tüm canlıların eşit olduğuna inanan biri olarak setlerde telef olan yüzlerce hayvan var ve keyifle izlenen bu filmlerden bazılarına göz atalım dedim.



 

1 - The Charge Of The Light Brigade ( 1936)



20’den fazla at film setindeki kötü şartlar yüzünden ötenazi yapılarak öldürülmüş.



2. Ben-Hur (1959)



Yönetmen koltuğunda William Wyler bulunurken ,baş rollerinde , Charlton Heston , Stephen Boyd ve Haya Harareet bulunuyor. Film tam 11 oscar ödülüne sahip bu ödüllere en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu da dahil. 11 Oscar ve bir katliam, Ben Hur'un çekimleri 100 atın ölümüne yol açmış.



3 - Andrei Rublev (1966)



Bir çok çarpıcı sahnesi olan filmin asker tarafından mızraklanan at sahnesinde at gerçekten öldürülür. Atın sakat olduğu ve ertesi gün mezbahada kesileceği raporlanmıştır



4 - Apocalypse Now (1979)



Meşhur filmde kurban edilen manda gerçekten kurban edilmiş.



5 - Heaven’s Gate (1980)



Filmde hayvanlara yapılan akıl almaz işkenceler var. İddialardan bazıları; inekler aktörlerin sahte kan ihtiyacını karşılamak için kesildi, 4 at çatışma sahnelerinde öldürüldü, sahnede kullanım amacıyla ineklerin iç organları deşildi. Tek kelimeyle sanat değil barbarlık!



6 - Cannibal Holocaust ( 1980 )



Filmde bir çok hayvan katledilmiş.



7 - The Adventures of Milo and Otis (1986)



Onlarca kedi öldürülmüş, bir kedinin sakat rolü yapması gerektiğinden patisi kırılmış!



8 - Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)



Gore Verbinski 'nin Siyah İncilerinin laneti okyonus canlılarının üstüne olmuş. Filmde uygulanan sualtı patlamalarında ufak çapta bir katliam yapılmış.



9 - Manderlay (2005)



Filme ölü bir eşek gerektiğinden bir eşek yönetmen Lars Von Trier tarafından satın alınıp öldürülmüş, savunması ise eşeğin yaşasaydı kötü şartlarda yaşayacağı olmuş.



10 - Flicka (2006)



Çekimler sırasında iki at hayatını kaybetmiş.



11 - Eight Below (2006)

 

Frank Marshall'ın Antartika'da çektiği Disney yapımı filmde bir köpek diğer iki köpekle kavgaya tutuştuğu için eğitmeni tarafından diyaframına defalarca yumruk yemiş.



12 - Failure to Launch (2006)

 

Türü romantik komedi, bir maymunun taşınırken ezilerek ölmesi trajedi.



13 -There Will Be Blood (2007)



Paul Thomas Anderson yönetmenliğini yaptığı iki Oscar'lı filmde onlarca atın kolik sancısı çekerek öldüğü bildirilmiş.



14 -The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008)



YönetmenliğiniAndrew Adamson'ın yaptığı filmde 14 at yaralanmış.



15 - Snow Buddies (2008)


Filmin konusunun yavru köpeklerin yetiştirilip kızak köpeği olması sebebiyle ekip elinin altında bolca köpek yavrusu bulunsun diye onlarca yavruyu vaktinden önce annelerinde ayırmış.Çoğu hastalanmış ve maalesef beş tanesi hayatını kaybetmiş.



16 - Speed Racer (2008)

 

Filmde oynayan şempanze çekim esnasında aktörü ısırdığı için dövülerek cezalandırılmış.



 

17 - The Grey (2011)

 

Kurtların vahşi doğal yaşamlarını rahatsız edici bir imaj çizerek veren bu filmde avcılar tarafından vurulan 4 ölü kurdun iki tanesi fimde kullanılmış, diğer ikisi ise ekip tarafından yenilmiş.



18 - Zookeper (2011)



Filmin yıldızı sevimli zürafa kapatıldığı kafesin brandalarını kemirdiği için kafesinde ölmüş.



19 - Life of Pi (2012)

 

Filmin starı bengal kaplanımız suda ölümle burun buruna gelmiş.



20 - The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)



Peter Jackson'ın yönettiği serinin bu filminde 27 hayvanın susuzluktan ve yorgunluktan telef olduğu rapor edilmiş. Film ekibinin hiçbir hayvan eziyet görmedi itirazına karşılık bir Peta üyesi tarafından arzu edilidiği gibi durmadığı için 3 saat boyunca ayakları bağlanmasından dolayı yaralar oluşan bir at dahi olduğu iddia edilmiş.



 

 
Hayvan İstismarı Yapılan 20 Film
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Üst