Reklam

SON YAZILAR

23 Mart 2015 Pazartesi

34.Istanbul Film Festivali Basliyor     34. İstanbul film festivali başlıyor nisan ayında henüz biletler satışa çıkmadı, yani hala vaktiniz var film değerlendirmelerini yapmak için. Ben de kendi ilk 5 filmimi seçtim. Onlarla ilgili kısa kısa yazıp, sizlere neden bu filme bilet almalısınız cevabını vereceğim ya da vermeyeceğim göreceğiz. Ve Başlıyoruz.
İlk film ‘Everything will be fine’ öncelikle şunu söylemeliyim ki bu film seçmem de film isminin de etkisi olduğunu söylemeliyim. Yani bu aralar böyle bir cümleye ihtiyacım var. Neyse eğer filme dönecek olursak, filmin yönetmeni çok iyi bir belgeselci olan Wim Welders. Bueno vista social club (1999) ve pina (2011) gibi çok ama çok ünlü filmleri oskar adaylıkları mevcut. Film 3 boyutlu olarak çekilmiş bu film, ölümlü bir kaza ve bununla beraber oluşan travmayı anlatmakta. Acaba bu travmayı nasıl atlatacaktır?
Bir diğer film ‘Elser-13 Minutes’ bu filmi seçerken de yine her zaman olduğu gibi hiç objektif davranmadım. Hitler’e suikast girişimini ve hitler’in bu girişimden kurtuluşu anlatan film Oliver Hirscbiegel tarafından çekilmiş. Bu ismi ise yine bir Nazi diktasını anlatan ‘Düşüş’ filmiyle hatırlıyoruz.

Üçüncü filmimiz ‘While we’re young’ Yönetmen Noah Baumbach’ın son filmini gerçekten çok merak ediyorum. Bir önceki ve muhteşem filmi ‘Frances Ha’ nın ardından yine insan ilişkilerini derinden izleyen bir film olduğu, ayrıca Naomi Watts ve Ben Stiller’ın başrolde yer aldığını belirtmeliyim.


Son film ‘Zero Motivation’ antidepresan başlığı altında festivalde yer alan filmlerden bir tanesi. Ancak yarışma filmi olmaması, kötü olduğu anlamına gelmemekte çünkü birçok festivalden ödülle ayrılmış bir film. Yönetmenliğini ve senaryosunu Talya Lavie’nin üstlendiği bu film güzel vakit geçirmek isteyenlere tavsiye edilir.YAZAN : Free Walker
34.Istanbul Film Festivali Basliyor
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder

Üst