Reklam

SON YAZILAR

11 Mart 2012 Pazar

Idiots ve Lars von Trier Dogma95 Akimi/+18        Malumunuz Danimarkalı yönetmen Lars von Trier kıta avrupanın bir delişmen yönetmenidir. Filmleri röportajları hatta depresyonu hep olay olmuştur. Bana göre ise zat-ı muhteremleri ' ne yapsam da şu milleti şaşırtsam festivalde ödül alsam karizma dursam deneysel takılcam diye kemarayı yastık altına mı koysam acaba'' diyen yeni yetme sinema öğrencisinden farkı olmayan bir yönetmendir. Kendisi bi dönem 13 Mart 1995'te Thomas Vinterberg, Kristian Levring, Soren Kragh Jacobsen ile birlikte Dogma 95 Manifestosu' nu Resmi Gazete2 de yayınlayıp yürürlüğe koymuş bir de Idiots diye film çekmiştir. Film Dogma95 manifestosuna uygun olarak çekilmiş lakin bu kuralları yine Trier'in kendisi Björk' ün başrolde oynadığı Dancer in The Dark ile bozmuştur. Zira film konuludur. Neyse lafı fazla uzatmayalım Idiots bir garip film Dogma95 de bir acaip akım. Size bir de Dogma95 manifestosunu verelim de tam olsun.

Dogme95 Manifestosu : Sadelik Yemini

1
Çekimler stüdyo dışında yapılmalı (Hikaye özel bir sahne donanımı gerektiriyorsa, stüdyo dışında uygun bir mekan seçilmeli).

2
Ses, kesinlikle görüntülerden ayrı olarak üretilmemeli ya da tersi (Sahne içinde üretiliyor olmadığı sürece müzik kullanılmamalı).

3
Kamera, el kamerası olmalı. El kamerasıyla elde edilecek hareketlilik ya da hareketsizlikler serbesttir (Film, kameranın durduğu yerde çekilmemeli, kamera filmin olduğu yerde olmalı).

4
Film, renkli olmalı. Özel ışıklandırma kullanılamaz (Çekilecek sahnede filmin pozlandırması için çok az ışık varsa, sahne kesilmeli ya da tek bir lamba kullanılmalı).

5
Optik numaralar ve filtreler yasaktır.

6
Film, gelişigüzel aksiyon içermemeli (Öldürme, silahlar, vb. bulunmamalı).

7
Zamansal ve coğrafi yabancılaştırmalar yasaktır (Film, şimdi ve burada geçmelidir).

8
Tür filmleri kabul edilemez.

9
Film formatı 35 mm olmalı.

10
Yönetmen, jenerikte belirtilmemeli.


Manifesto için kameraarkasi.org' a teşekkürler.

Yazan: röbdeşambırlı kiwi


Idiots ve Lars von Trier Dogma95 Akimi/+18
 • Blogger Comments
 • Facebook Comments

5 yorum :

 1. Trier hakkında biraz acımasız bir eleştiri olmuş sanırım

  YanıtlaSil
 2. Simdiye kadar cektigi cok saglam filmler var Europa gibi, her ne kadar zorlama oldugu yönünde elestiriler alsa da Dogville gibi... Ama kimse bana son filmi Melancholia'yi film diye yutturamaz!

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Yönetmenin Melancholia ve diğer filmleri hakkında gerekli eleştirileri ilerleyen vakitlerde yapacağız Ali Bey

  YanıtlaSil

Üst