Reklam

SON YAZILAR

24 Şubat 2012 Cuma

Finisterrae/ Bir Acaip Fantazma Filmi
!F İstanbul 2012 Bağımsız Film Festivali Fantastik Filmler bölümünde izlemiş olabileceğiniz Finisterrae (Dünyanın Sonu) bir acaip film.Film sanki öte taraftan bize bir mesaj gibi.Zira filmde ''Tarkovski,Bunuel,Jodorowsky ve Monty Python ekibi biz bi Sevimli Hayalet Casper hikayesi çeksek nasıl olurdu demişlerde filmi çekip bu dünyaya göndermişler'' havası var.Ama biz bilimsel bir sinema bloğu olduğumuz için bu varsayımı gözardı edip filme geçelim. Filmin konusu iki hayaletin artık hayalet olmaktan sıkılıp yaşayanların dünyasına gitmek için Camino de Santiago hac rotasını kullanıp Finisterrae'ye(Dünyanın Sonu) varma çabası olarak özetlenebilir.Bariz ki yönetmen Sergio Caballero filmi yaparken Philippe Garrel'ın Inner Scar (La Cicatrice Intérieure) adlı filminden epeyce ilham almış hatta örneklemek gerekirse birebir almış diyebiliriz.Neyse sonuç olarak film fazla ilginç gelebilir size ama bir şans vermenizi öneririm.

Inner Scar


Festivaller: 2011 Rotterdam Kaplan Ödülü, San Sebastian, Kopenhag, Melbourne, BAFICI

Yönetmen Sergio Caballero Senaryo Sergio Caballero Görüntü Yönetmeni Eduard Grau Kurgu Marti Roca Müzik Jimi Tenor, Sergio Caballero Oyuncular Pau Nubiola, Pavel Lukiyanov, Santi Serra Yapımcı Luis Minaro, Ventura Barba Yapım Şirketi Eddie Saeta, Sonar Dağıtımcı Film Sharks


Yazan: röbdeşambırlı kiwiFinisterrae/ Bir Acaip Fantazma Filmi
 • Blogger Comments
 • Facebook Comments

2 yorum :

 1. Baştan sona imgelerle dolu bu film bizi ölüm ve hayat arasında ilginç bir yolculuğa çıkarıyor. Filmin başındaki istasyon veya tiyatro perdesi tarzı mekanlar bizi gerçek hayatın soğukluğuyla karşılaştırırken devamındaki spritüel yolculuğun tamamen doğada geçmesini ben bununla bağdaştırdım. Yolculuk esnasında karşılaşılan türlü çeşit hayvanı da dini öğelerle anlamlandırmak mümkün. Tabi bambaşka şeylere de yorumlanabilir. Dediğim gibi filmin tümü imgeden meydana geldiği için,yorumlaması da çok farklı şekillerde yapılabilir. İki hayaletin ellerinde rüzgar yönünü bulmak için kullandıkları aletle üstleri başları çamur olana kadar dolaşması açısından da mizahi yönü mevcut.Üzerine oturup saatlerce konuşulabilecek bir film bence.

  YanıtlaSil
 2. Finisterrae' nin türkçe altyazısı

  http://divxplanet.com/sub/s/238680/Finisterrae.html

  iyi seyirler

  YanıtlaSil

Üst