Reklam

SON YAZILAR

26 Şubat 2012 Pazar

Bir Ayrilik/ Jodaeiye Nader Az Simen İran SinemasıJodaeiye Nader Az Simen tam türkçe çevirisi Nader ve Simen Bir Ayrılık. Berlin Film Festivali Altın Ayı ödülü dahil bir çok ödül almış, bu sıralar da Oscar adayı olan bir İran filmi.Hatta Yabancı Dilde En İyi Film ödülüne en yakın film gibi duruyor. Biraz sert bir tespit olucak ama İran Sineması bana genelde duygu sömürüsü sineması gibi gelir. Fakirlik baskı çıplak ayaklı çocuklar zor yaşam koşulları vs. Yeni Gerçekci sinema adı altında ödüle oynayacak sekanslar toplamı gibi. Bu dertler tabii ki anlatılacak, sonuçta sinema bir dert anlatma sanatı lakin bunu yaparken belli bir dozaj olmalı işi sömürüye ağlak sinemaya çevirmemek lazım ve İran sinemasın da bu dozajı ayarlayabilen yönetmen sayısı pek fazla değil. Bu tavrı yıkan en iyi iranlı yönetmen Abbas Kiorastami idi benim gözümde zira Khane-ye doust kodjast/Where is the Friend's Home/Arkadaşımın Evi Nerede isimli muhteşem minimalist filmi dediğim dozajı açıklayan en iyi filmlerden biridir. İranlı yönetmen Asghar Farhadi' de bu dozajı yakalamayı başarmış gibi filmiyle. Film bir çiftin boşanma süreci üzerine kurulmuş gibi gözükse de arka planda iyi ve kötünün görece değişkenliği, kim haklı ya da haklı olmak neye göre değişir gibi soruları sordurtuyor seyircisine. (Orhan Baba' nın Bence Sen de Haklısın adlı eseri de kulağımda çınlamadı değil filmi izlerken) Velhasıl kelam film izlenilesi, üzerine düşünelisi, konuşulası ve ödül alası bir film.Büyük ihtimal ile de Oscar' ı kapıcak. Hadi hayırlısı.

Bir Ayrilik/ Jodaeiye Nader Az Simen İran Sineması
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

2 yorum :

  1. Bir ayrılığın yol açtığı birden fazla kaos üzerine işlenmiş başarılı bir film. Baştan sona akıcı ritmiyle sürekli düşündüren,zaman zaman merhamet duygumuzu zorlayan,kendimizden bir çok şey yakaladığımız beklendik ve beklenmedik finaliyle ise şaşırtıcı.

    YanıtlaSil
  2. Kapti kapti, Oscar'i kapti! :) Bu arada Iran basini da bu ödülü Israil'e karsi kazanilmis bir zafer olarak yorumlamis. Zira Israil yapimi Footnote da 5 aday filmden biriydi. Ulan ne salak millet! Bunu bile savas mantigina özgü bi budalalikla degerlendirmisler.

    YanıtlaSil

Üst