Reklam

SON YAZILAR

12 Mayıs 2010 Çarşamba

Aki Kaurismaki Tutunamayanlar (İşçi Sınıfı)Üçlemesi
Efendim Aki Kaurismaki bilindiği üzere Finlandiyalı bir yönetmendir.''Geçmişi Olmayan Adam'' filmiyle Cannes ta ödül alınca daha bir bilinir olmuştur.Bu zattın bi de abisi vardır onun adı da Mika dır o da filmler çeker ama başka bir blogun konusudur Mika ağabey.Biz Akimize dönelim.Efenim Aki Kaurismakinin karakterleri genelde looser(kaybeden tutunamayan) karakterlerdir.Ama bi o kadarda cool karakterlerdir bunlar.Anladıgım üzere kendisinin iki takıntısı vardır birincisi filmlerdeki müzik takıntısı ikincisi setteki ışık mükemmeliği takıntısı.Ki ikisinde de çok başarılıdır zatı muhteremleri.Filmlerde karakterler zorunlu olmadıkça konuşmazlar hatta zaman zaman zorunlu olsalarda konuşmazlar.Kendisini minimalist sinemacılar arasına koyabiliriz sanırım.
Gelgelelim İşçi Üçlemesine dahil olan filmlere.Filmlerde genel şablon şudur.Helsinkiyi bi b.k sanıyorsunuz lakin işte Helsinkide böyle bi yerdir.Soguk sıkıcı ve garip ama orda da işsizler vardır gibisinden bir mihval.Ki ben hangi iskandinav asıllı yönetmenin filmini izlesem bi tiksinirim İskandinav ülkelerinden.Aki de sağolsun bunu destekler filmleriyle.Önce Shadows in Paradise(1986) gelir,sonra Ariel(1988),en sonda bizim kibritçi kız hikayesini uyarlar bir nevi The Match Factory Girl(1990) ile.İzlenilesi görülesi filmlerdir tavsiyedir.Yazan: röbdeşambırlı kiwi

Düzeltme notu: Sevgili okuyucumuz Mehmet Kayın' ın uyarısı sayesinde büyük bir yanlışı düzelttik.
Aki Kaurismaki Tutunamayanlar (İşçi Sınıfı)Üçlemesi
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

1 yorum :

  1. Bilgide bir yanlışlık var. Orada Olmayan Adam filmi Joel Coen'e aittir. Aki Kaurismäki'nin olan, Geçmişi Olmaya Adam filmidir.

    YanıtlaSil

Üst